travel@ola.ua Київ
Перейти к поиску тура

Свята Туреччини

У будь-якій сучасній країні світу люди люблять відзначати свята. В основному вони поділяються на державні, релігійні та народні. Туреччина, не виняток. Мешканці турецької держави також люблять відзначати свята.

Святкування державних урочистостей беруть свій початок із ХХ століття. Вони відзначаються у країні, згодом подій кемалістської революції.

Так як більшість населення Туреччини мусульмани, то релігійні свята відзначаються як і зазначено в ісламській релігії.

Туреччина, як і будь-яка інша країна, ділиться на райони, міста, селища, села, у кожному з яких є свої народні свята, тому їх дуже багато.

1 січня – Новий рік (Yilbasi) Навряд чи можна назвати це свято державним, все-таки Туреччина – мусульманська країна.

Але все-таки свято тут відзначають.

Ще як зазначають, особливо у великих містах! Наприклад, візьмемо святкування Нового року у Стамбулі. Тут значна частина населення християнського походження, і тому місто приємно здивує святку, що відзначають, підготовкою та проведенням основної частини події. Тому туристи, хто планує відзначати Новий рік за кордоном, рекомендуємо Стамбул. Адже Ви не пошкодуєте, атмосфера свята присутня тут як ніде. Неймовірно казково прикрашені будинки, вулиці, вітрини магазинів, масові новорічні гуляння та феєричні шоу, все це диво подарує місто-мрія Стамбул. Ті, хто зустрічає Йилбасі в Стамбулі, збираються в європейській частині Старого міста, на площі Таксим (Taksim) та у старовинному кварталі Пера (Pera). В азіатській частині Стамбула найжвавішим місцем новорічної ночі є район Кадикой (Kadikoy), відомий як місце таємних зборів перших християн. Турецького Діда Мороза називають Ноель Баба (Noel Baba).

Державні свята

23 квітня - Дитячий день (Cocuk bayrami) . Як правило, це свято відзначають у школах та коледжах. Цього дня учні стають депутатами, міністрами, мерами. На вулицях міст влаштовуються урочисті ходи учнів у шкільній формі.

Друга неділя травня – День матерів (Anneler gunu) . У мусульманських країнах – так уже повелося – особливо шанують матерів. Цього дня мамам не лише дарують квіти та вручають подарунки, а й звільняють від домашніх справ.

19 травня – День молоді (Genclik bayrami) . Державні свята Туреччини, як правило, пов'язані з легендарною особистістю, яку шанують турецькі народи – Мустафа Кемаль Ататюрк – турецький політик, перший президент Турецької Республіки. День молоді, що відзначається у Туреччині, – одне з таких свят. Цей день – річниця виступу Ататюрка у 1919 році у місті Самсуні, коли Мустафа Кемаль Ататюрк висловився у своєму зверненні за незалежність народу, роблячи ставку на молодь. Майже в кожному місті Туреччини є парк Молоді. День молоді у Туреччині святкується з розмахом: у всіх містах проводяться масові заходи, а у Самсуні – традиційне авіашоу.

30 серпня – День Перемоги (Zafer bayrami) . Ще одне свято, пов'язане з ім'ям Ататюрка. Цього дня 1922 року відбулося звільнення Ізміру від грецької окупації турецькою армією на чолі з Мустафою Кемалем. Цього дня всіма містами під акомпанемент яничарського маршу, покликаного зміцнити зв'язок часів у масовій свідомості, проходять військові паради.

29 жовтня – День Республіки (Cumhuriyet Bayrami) . Свято відзначається на згадку про проголошення Туреччини республікою 1923 року. Цього дня вивішуються національні прапори, відбуваються урочисті заходи та демонстрації. У мавзолеї Ататюрка (Аниткабір) в Анкарі на особливому церемоніальному майданчику проводяться військові паради. На вулицях влаштовуються народні гуляння, люди співають та танцюють – часто з прапорами. Увечері усі міста освітлені святковою ілюмінацією, влаштовуються феєрверки, у небо прямують тисячі різнокольорових повітряних кульок. Це головне державне свято.

10 листопада - День смерті Ататюрка . Цього дня 1938 року помер перший президент Турецької Республіки Мустафа Кемаль Ататюрк. Напередодні цього дня по телебаченню та радіо проходять передачі, насичені фактами та спогадами з життя турецького лідера. А в день його смерті о 9:05 ранку вся країна завмирає в мовчанні. Перехожі на хвилину зупиняються, сигналять машини, гудуть сирени.

Релігійні свята

Курбан-Байрам (Kurban bayrami) – свято жертвопринесення – десятий день місяця Зуль-Хіджжа мусульманського календаря. Зазначається на згадку про знамените жертвопринесення біблійним патріархом Авраамом (Ібрахімом) сина свого Ісаака (Іцхака). На Курбан-Байрам прийнято різати баранчика або іншу худобу. Стіл у цей день суто м'ясний. За звичаєм, з туші жертовної тварини має витекти вся кров, але жодної краплі не пролитися. Після обряду жертвопринесення третина м'яса готується негайно, третина лунає жебракам, а третина ділиться між родичами та сусідами. Увечері, людина, яка вчинила жертвопринесення, обов'язково влаштовує частування і годує всіх нужденних. На чолі столу є духовна особа або якийсь почесний гість.

Новий рік по Хіджрі . Перший місяць мусульманського місячного календаря називається Мухаррам. У мусульман не прийнято відзначати якось по-особливому наступ місячного Нового року, але в проповіді імами неодмінно нагадують про створення цього дня в місті Медині першої громади мусульман, які переселилися сюди з Мекки. Ця подія стала початком нової ісламської епохи. Перші десять днів Мухаррама вважаються благословенними для всіх добрих починань, у тому числі для укладення шлюбів. Як і священний Рамазан, це місяць роздачі милостині на користь незаможних і благоустрій мечетей.

День Ашура (Asure gunu) – 10-та ніч священного місячного місяця Хіджри Мухаррам. День поминання пророків і посланців Аллаха. Цього дня прийнято готувати спеціальну солодку страву із злаків, сушеного винограду та горіхів, що нагадує православну кутю та званого Аsure.

Різдво Пророка Магомета (Mevlit Kandili) – 12-та ніч місячного місяця Хіджри Рабі-уль-Ауаль. У Туреччині цього дня в мечетях встановлюється яскраве підсвічування. Ще один атрибут свята – особливе печиво.

Зачаття Пророка Магомета (Regaip Kandili) – 4-та ніч священного місяця Місяця Хіджри Раджаб. Інакше – Ніч Почала Трьох Місяць. Одне з п'яти свят, що проводяться в Туреччині у рамках релігійного фестивалю Канділі (Kandili).

Ніч Вознесіння Пророка Магомета (Mirac Kandili) – 27-а ніч священного місяця Місяця Хіджри Раджаб. Свято відзначається в пам'ять про чудову подорож Пророка Магомета з Мекки до Єрусалиму (Kudus) та його сходження (Mirac) на небеса до Престолу Аллаха. За переказами, ця подія сталася з 26 на 27 місяці Раджаб 621 року. Мабуть, найбільш урочиста з ночей Kandili. У ритуальному плані піст у Ніч Мірадж дорівнює ста ночам посту.

Ніч Відпущення гріхів (Berat Kandili) – 14-та ніч священного місяця Місяця Хіджри Ша'абан. У Корані говориться, що саме цієї ночі Аллах приймає рішення про долю кожного з урахуванням його прохань, висловлених у благаннях.

Рамазан (Ramazan) . Починається на наступний за місячним зростом день десятого місячного місяця календаря Хіджри і триває 29-30 днів.

Місяць посту . У Туреччині його називають "Султан одинадцяти місяців". Це період радості та братерства. Пост (oruc) є обов'язковим для всіх дорослих чоловіків і жінок, крім розумово неповноцінних, інвалідів, хворих, мандрівників, вагітних і матерів-годувальниць. Це час вияву покірності законам, викладеним у Корані. Протягом усього світлового дня релігійні люди не беруть ні їжі, ні води; заборонено пліткувати і марнословити. Після заходу сонця настає година особливої трапези іфтар. На стіл подаються закуски, традиційні для турецького сніданку: хліб, оливки, маслини, бринза (beyaz peynir), джем, мед, олія. Потім слідують суп, пилки з м'ясом і без (pirinc ve bulgur pilavi), овочі, тушковані в оливковій олії (zeytinyagi), айран і, звичайно ж, чай. Якщо вас запросили у гості на іфтар, принесіть із собою десерт. Це завжди приємно, і, що найголовніше, ви продемонструєте повагу до традицій господарів.

Ніч Приречення (Kadir Gecesi, або Kadir Kandili) – 27 число священного місяця Рамазан – Ніч обдарування Корану. Kadir Gecesi є одним із кількох конфесійних фестивалів, як і інші Kandil Geceleri. У всі дні Kandili у Туреччині прийнято пригощати один одного солодощами. Рознощики солодощів на вулицях продають маленькі тістечка у різнобарвних мішечках. Хтось може раптом підійти і запропонувати скуштувати халви чи локуму… Частування потрібно прийняти з вдячністю та з'їсти на місці. Відмовлятися не заведено. У дні всіх Kandili потрібно читати життєпис Мухаммеда, після чого потрібно зробити візити ввічливості літнім родичам.

Свято солодощів (Seker bayrami) . Це свято знаменує завершення місяця Рамазан і слідує за періодом 30-денного посту. Три офіційні вихідні дні. Стіл у ці дні виключно солодкий (баклава, локум, шоколад та інші ласощі), солодощами частують, їх дарують, обмінюються ними. Крім того, у ці дні прийнято обмінюватися побажаннями щастя та просити один одного прощення. Сім'ї збираються у старших родичів. Діти приїжджають привітати батьків. Наймолодші із родичів зобов'язані відвідувати найстарших. В останні роки Шекер Байрам прирівнюється до зимових канікул. Відмовлятися від частування не прийнято та прикро для господарів. Покуштувавши частування, гість обов'язково дякує господарям – найвищим проявом поваги до будинку поцілуватиме у господині руку. Форма усної подяки: Ellerinize saglik («Здоров'я Вашим рукам»). Втім, так дякують за частування не лише за святковим, а й за будь-яким столом. Шекер Байрам – свято сімейне та тихе. Суспільне життя завмирає. Розважальні заклади та ресторани закриваються, принаймні ті, якими володіють релігійні люди. З транспортом також можливі перебої.

Народні свята

Зустріч весни - Hidirellez . У деяких районах Туреччини він святкується 5-го, а десь 6-го травня. Хидирельоз відзначається в день зустрічі пророків Хизир та Ілляс, а крім того, це свято виходить з традиції відзначати настання весни, відродження природи. Це одне з найвідоміших та найулюбленіших народних свят у Туреччині. В очікуванні свята Хидирельоз розпочинається підготовка: господині займаються прибиранням будинку, у селах чистять двори, ріжуть ягнят, готують частування. Це робиться для того, щоб святий Хизир заглянув у дім у святкові дні. У деяких регіонах це свято постять. Святкування проводяться, як правило, у зелених гаях, де є джерела, – ці місця звуться «Хидирлик». У багатьох таких гаях відбувається обряд жертвопринесення, тут загадують бажання, пов'язавши на дерево шмат сукна; крім того, в гаях знаходяться цвинтарі та гробниці, які вважаються священними. Цікавим є обряд, званий «гра намірів» – ворожіння молодих дівчат про свою долю. Проводять його так: воду, принесену в тарілках, заливають у корито, в яке дівчата кидають кільця, сережки та пряні трави. Напередодні свята корито, накрите ковдрою, ставлять під рожевий кущ і замикають на замок. Наступного ранку замок відмикається, і дівчата починають витягувати предмети з корита під виконання обрядових пісень, кожна з яких містить передбачення долі тієї, чий предмет витягли.

Невруз - 21-22 березня . Свято весни, поширене у Туреччині, а й у всіх тюркських народів. Ця дата весняного рівнодення – дуже важлива для хлібороба. Для стародавніх тюрків, які вважали землю матір'ю-годувальницею, прихід весни був важливою подією, адже починалася пора нової польової пристрасті, час турбот і надій землеробів. В Анатолії Невруз називають «султани невруз», «невруз султан», «березень докузу» та «березень бозуму» і відзначають, дотримуючись традиційних обрядів. У старій Анатолії 21-го березня влаштовувалися веселощі, ігри. Цього дня готувалися пастилки, шербети, особливі подарунки, які лунали всім від малого до великого. Ці обряди досі збереглися під назвою «пастилочне гуляння» (Mesir macunu senlikleri).

Фестиваль Мевляни в Коньє - 10-17 грудня . Свято присвячене великому філософу та поету Джелалаттіну Мехмету Румі (1207-1273) на прізвисько Мевляна («наш повелитель»). Конья – колиска династії Сельджукідів. Саме звідси почалася переможна хода тюркських племен, кульмінацією якого стало взяття Константинополя. Саме тут проповідував Румі. І досі місто Конья виступає охоронцем давніх традицій. Батьківщиною Румі називають різні місця, але помер він саме тут, тут він і похований разом зі своїми рідними та соратниками.

Фестивалі винограду та «Месір Маджуну» в Манісі . Місто Маніса споконвіку є одним із найважливіших центрів виноградарства в регіоні. Місцеві жителі ще з язичницьких часів щороку у вересні справляли свято збирання винограду як найбільшу подію. Щороку у квітні мешканці Маніси проводять і фестиваль «Месір Маджуну». Легенда свідчить, що одного разу захворіла матінка Сулеймана Кануні. Майстерні лікарі приготували для хворіючої мазь із суміші різних приправ і назвали цю мазь «Месір». Султанша Айше одужала і наказала піднести чудове зілля в дар всім хворим городянам. З того часу на згадку про цю подію і проводиться фестиваль. «Месір Маджуну» проходить під покровом мечеті Мурадіє, побудованої за проектом великого архітектора Сінана. З паперті мечеті роздають мазь «Месір» усім охочим, а потім на вулицях влаштовуються костюмовані ходи вулицями. Флакони з чудовою маззю, яка, як вважається, зцілює всі хвороби, продаються у ці дні повсюдно.

Фестиваль моркви та гювеча в Бейпазарі . Повністю назва свята звучить досить химерно – «Фестиваль історичних будинків, прикладного мистецтва, моркви та гювеча». У ці дні в історичних районах міста влаштовуються народні гуляння, проводяться виставки-продажі ручних виробів, концерти, ну, і звичайно ж, дегустації вищезгаданих страв та конкурси на найсмачніше!

Звичайно, перелічені народні свята – це далеко не всі з тих, що відзначаються в Туреччині. Можна назвати ще Фестиваль гранату в Анталії, Фестиваль порцеляни в Кютах'є, Фестиваль Ходжі Насреддіна в Акшехірі, вівчарські свята в горах Чорноморської яйли.

Як було зазначено, кожному за куточку Туреччини властиві свої торжества. Пов'язані вони, як правило, з традиційними галузями господарства та культури (тваринництво, землеробство, ремесла тощо).

Комментарии

0 комментария

Спасибо за Ваш отзыв!