travel@ola.ua Київ
Перейти к поиску тура

Блакитна мечеть у Стамбулі

Її ще називають мечеттю Султана Ахмеда. Адже саме він у 1609 році наказав розпочати будівництво мечеті. Ця надзвичайна архітектурна споруда одержала свою назву за рахунок блакити безлічі плиток, якими викладено все всередині мечеті. Екскурсії в Блакитну мечеть дуже цікаві та захоплюючі.

Відповідно до історії, побудувавши мечеть, султан хотів через деякі гріхи юності умилостивити Аллаха. До того ж він підписав із одним із правителів династії Габсбургів договір, де визнавав того рівним собі. Це, ймовірно, і було вирішальним моментом: султан вважав себе зобов'язаним публічно проявити свою віру і особливу відданість ісламу.

Архітектором мечеті султан призначив Мехметага. Будівництво тривало 7 років. Незвичайно в Блакитній мечеті тільки те, що має шість мінаретів: чотири, як завжди, на всі боки, а два трохи менш високі - на зовнішніх кутах внутрішнього двору. В одній історії сказано, що султан тим самим розсердив старійшин міста паломництва, Мекки (релігійний центр ісламу). Проте правдивість цієї історії є дуже сумнівною.

Минувши три брами у внутрішньому дворі мечеті, можна підійти до зовнішньої колонади з граніту, на даху якої 30 маленьких куполів. У центрі внутрішнього дворика розташований шестикутний фонтан. Такі фонтани часто зустрічаються у мечетях і мають цілком практичне призначення: тут віруючі вмиваються перед входом у мечеть. У східній частині дворика знаходиться медресе (мусульманська школа).

Розташування куполів у мечеті дуже цікаве. Великий центральний купол оточений чотирма напівкуполами, а під ними ще чотири куполи. Ця структура повністю розкривається лише у внутрішній частині. Чотири великі колони, що стоять на слонових ногах, тримають всю купольну конструкцію. Майже засліплюючий ефект багатьох тисяч плиток міг би стати нав'язливим, якби внутрішній простір не був таким об'ємним, а світло не струмувало б із 260 вікон.

Міхраб (молитовна ніша, звернена у бік Мекки) та мінбар (кафедра для читання проповідей) вирізані з білого мармуру. Підлога покрита товстим, переважно витриманим у червоних тонах килимом; проте домінуюче враження створюється блакитом плиток. Тут зустрічаються в багатьох відтінки блакитного і синього, і тільки при найближчому розгляді можна розрізнити і численні інші кольори. Елегантна кераміка була виготовлена на заводах Ізніка. У XVI столітті вони мали винятковий успіх і експортували свою продукцію по всьому світу. Султан Ахмед наполягав на тому, щоб у мечеть надходили лише найкрасивіші плитки. Тому він заборонив керамічних справ майстрам постачати плитку для інших будівель. Вимога виробляти плитку в такій кількості була надзвичайною, і справи на фабриках Ізніка вже більше не одужали. Султана, на якого вони працювали, теж чекав сумний кінець. Ахмед помер у віці 27 років від тифу, незабаром після того, як було побудовано його нову мечеть.

Мечеть відкрита щодня з 9.00 до заходу сонця, закрита на час молитви.

Комментарии

0 комментария

Спасибо за Ваш отзыв!